hulajnoga-rower-wady-postawy

Rowerek, hulajnoga a może deskorolka, co wybrać dla swojego dziecka?

Pierwsze ciepłe i słoneczne dni już za nami. Wraz z nimi długie spacery, wycieczki rowerowe i wypady za miasto. Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy myśleć o wyborze i kupnie sprzętu rekreacyjnego dla naszych dzieci. W gabinecie często pytacie na co zwrócić uwagę w doborze sprzętu dla swoich pociech. W przypadku zdrowych dzieci, nie obciążonych wadami postawy odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Natomiast w innych przypadkach wymaga pochylenia się nad trudnościami z jakimi boryka się dziecko. Jak ma się rower, deskorolka czy hulajnoga do wady postawy dziecka? 

Na co zwrócić uwagę w doborze sprzętu rekreacyjnego?

Dzieci zdrowe w zasadzie mogą korzystać z dowolnego sprzętu rekreacyjnego. Tutaj mają znaczenie typowe parametry techniczne jak wysokość siedziska w rowerze, waga, ustawienie wysokości kierownicy itp. W przypadku dzieci z wadami postawy dobór zależy od konkretnego problemu. Inny sprzęt zalecę dziecku z asymetrią, inny przy obniżonym napięciu mięśniowym.

Jednak istotną informacją jest fakt, iż w rozwoju dziecka kluczowa jest różnorodność. Najlepszym rozwiązaniem, jest uprawianie różnych aktywności ruchowych. Wtedy wystarczy zmieniać intesywność użytkowania danego sprzętu w zależności od potrzeb.

Rowerek biegowy - niekorzystny w przypadku obniżonego napięcia.

Z rowerka biegowego korzystają dzieci od ok. 2 roku życia. Symetryczny ruch, wykonywany podczas jazdy, jest zalecany dla dzieci z asymetrią w obrębie miednicy i tułowia. Stabilna pozycja oraz powtarzalny ruch po obydwu stronach ciała sprzyja prawidłowej kontroli w obrębie bioder oraz górnej partii ciała. Jednocześnie u dzieci u których występuje obniżone napięcie mięśniowe miednica ustawia się w przodopochyleniu. Odbijanie się stopami od podłoża może pogłębiać taką pozycję miednicy. Dlatego też u tych dzieci czas spędzony na takiej aktywności powinien być kontrolowany. Jazda na rowerku biegowym może sprzyjać szybszej nauce jazdy na rowerze z pedałami bez doczepianych kółek bocznych. Natomiast nie jest to reguła, która sprawdza się u wszystkich dzieci.

rowerek-biegowy-hulajnga

Hulajnoga - niekoniecznie, gdy występują wady postawy.

Na hulajnogach swoich sił próbują już dzieci od 2-3 roku życia. Z natury jest to ruch asymetryczny, ponieważ każda z nóg wykonuje inną aktywność. Z tego też powodu warto zachęcać dziecko, aby zmieniało nogę, którą się odpycha. Jeśli Nam się to uda to już będzie ogromny sukces! Natomiast warto wiedzieć, że zdecydowana większość dzieci wybierze jedną nogę do odbijania się i nie będą chętne do zmiany. Co jest zupełnie normalne i wynika z kształtowania się dominacji stron. Im starsze dziecko tym bardziej będzie to widoczne. Ten rodzaj aktywności nie jest zalecany dla dzieci z asymetrią w obrębie miednicy i tułowia. Tym bardziej u dzieci ze skoliozą. Wtedy należy szczególnie zwracać uwagę na to, aby próbowały zmieniać nogi w czasie jazdy. Należy również pilnować, aby nie była to jedyna aktywność z jakiej korzysta dziecko. Widzisz więc, że hulajnoga nie jest najszczęśliwszym wyborem w przypadku wady postawy.

hulajnoga-wady-postawy

Deskorolka - następczyni hulajnogi

Zalecenia są podobne jak w przypadku hulajnogi, z tym że w tym przypadku z deskorolki zaczynają korzystać starsze dzieci, mniej więcej od 5 roku życia. I tak samo jak hulajnoga, nie powinna być nadużywana w przypadku wad postawy z asymetrią. Taka aktywność wpływa na rozwój równowagi oraz czucie głębokie.

Rower z doczepianymi kółkami bocznymi jako alternatywa dla biegówki

W tym przypadku kluczowa jest jedna kwestia, a mianowicie obserwacja dziecka czy nie „opada” głównie na jedną stronę. Jeśli dziecko ma asymetrię w obrębie swojego ciała, takie ustawienie na rowerze może wpłynąć na pogłębienie tego problemu. Dla dzieci, u których obserwujemy obniżone napięcie w obrębie tułowia, ustawienie miednicy w przodopochyleniu i „wypchnięty” brzuszek, taki rower może być lepszym wyborem niż rowerek biegowy. 

Rower na dwóch kółkach dla każdego

Taki typ roweru jest praktycznie „nieszkodliwy” dla wielu różnych wad. Jest wręcz zalecany w przypadku dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, postawą skoliotyczną, wadami w obrębie kończyn dolnych itp. Powtarzalny symetryczny ruch sprzyja harmonijnemu rozwojowi fizycznemu. Jedyną przeszkodą mogą być zaburzenia równowagi wynikające z różnych chorób bądź problemów w obrębie integracji sensorycznej. W takim przypadku najcześciej udaje się dzieciom opanować jazdę na dwóch kółkach, ale znacznie później od rowieśników. Zdrowe dzieci pierwsze jazdy na takim rowerze zaczynają najwcześciej ok. 3 roku życia, najcześciej natomiast wypada to ok. 4-5 roku życia. Zatem zachęcajmy nasze dzieci do jazdy na rowerze od najmłodszych lat, jest to wspaniała aktywność dla całej rodziny.

Hoverboard ciekawym pomysłem na urozmaicenie ćwiczeń

Ten typ elektrycznej deskorolki jest przeznaczony dla dzieci starszych, mniej więcej od 7 roku życia. Jeżdząc na niej dziecko musi mieć bardzo dobre wyczucie swojego ciała, aby móc prawidłowo pokierować deskorolką i poruszać się w wyznaczonym przez siebie kierunku. Ćwiczymy tutaj w dużej mierze równowagę, ale także czucie głębokie, które kształtujemy między innymi na niestabilnym podłożu. W związku z tym jest to ciekawa alernatywa do ćwiczeń stabilizujących chociażby dla dzieci ze skoliozą lub asymetrią w obrębie tułowia. Nie można zapominać o względach bezpieczeństwa, jak kask oraz ochraniacze, nie trudno o wywrotkę szczególnie na początku, podczas nauki jazdy na hoveroard.
hulajnoga-hoverboard-wady-postawy

Daj dziecku czas...

Pamiętajmy aby, zachęcać nasze dzieci do próbowania różnych aktywności. Jeśli nie polubi od razu jazdy na danym sprzęcie, może okazać się, że nie jest odpowiednio dobrany lub dziecko po prostu nie jest na ten moment gotowe. Warto wtedy spróbować za jakiś czas. Tydzień czy miesiąc może wiele zmienić i często warto poczekać i to sprawdzić.  przekonać się czy jednak przypadkiem coś się już nie zmieniło. Warto zaufać dziecku i pozwolić próbować różnych aktywności. A jeśli brak jest chęci do jakiejkolwiek aktywności to zachęcam do lektury artykułu o motywacji dziecka do aktywności fizycznej. Natomiast w przypadku kiedy trudno nam znaleźć czas, może warto rozważyć uprawianie sportu razem z dzieckiem

To jaki wybór będzie dobry w przypadku jakiej wady postawy? Hulajnoga, deskorolka, rower? Jeśli kwestia postawy dziecka jest niejednoznaczna i nie wiesz od jakiego sprzętu najlepiej zacząć, zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutką. 

Podziel się:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top