rower-dla-dziecka-rodzina

Jak dobrać rower dla dziecka?

Nauka nowych rzeczy jest trudna…nie da się ukryć. Jednak kiedy już opanujemy daną umiejętność, czeka nas niesamowita frajda. Tak własnie jest z jazdą na rowerze. 

Zdarza się jednak, że proces trwa dłużej i rodzi frustrację dziecka. Czasem wynika to z problemu z równowagą czy też z lękiem. Zdarza się jednak, że problemem jest jedynie odpowiednie dopasowanie roweru. Zatem, jak dostosować rower do wzrostu dziecka?Jak wybrać odpowiedni rower dla dziecka? 

Rower dla dziecka musi mieć dobry rozmiar.

Na niektórych stronach internetowych możemy znaleźć rozpiskę, jaka powinna być wielkość roweru dla danej grupy wiekowej. Jeżeli jednak widzicie czasem grupę rówieśniczą swojej latorośli, to wiesz, że rozstrzał wzrostu i wagi dzieci jest kolosalny. Dlatego doradzam ograniczone zaufanie do takich parametrów. Najlepiej udać się na przymiarkę roweru do salonu czy sklepu sportowego

Istnieją co prawda kryteria wyboru, którymi można się sugerować zamawiając rower przez internet, jednak nic nie zastapi klasycznej przymiarki. U części sprzedawców można znaleźć tabelki z rozmiarem dostosowanym do wieku, jednak pamiętajmy o tym, że tempo zwrostu dzieci jest indywidualne i zależy od wielu czynników. Jezlei nie macie możliwości przymierzyć się do roweru, to lepiej skorzystać z kryteriów, które zawierają wzrost dziecka.

Co to jest przekrok?

Poza wzrostem dobrym parametrem do wybrania wielkości roweru jest przekrok, czyli długość wewnętrznej krawędzi nogi.

Aby zmierzyć długość przekroku, dziecko musi stać w butach na płaskim podłożu. Pomiędzy udami (jak najwyżej) umieszczamy książkę. Przekrok mierzymy od górnej krawędzi książki do podłoża. Wartość przekroju jest wprost proporcjonalna do wielkości koła roweru. 

rower-dla-dziecka-rozmiary

Warto wybrać rower dla dziecka w sklepie stacjonarnym.

Idąc do sklepu, najpewniej spotkamy tam osobę, która doradzi jaki rower najlepiej wybrać dla dziecka. Zapewne w większości sklepów dowiemy się też jak dobrać właściwy rozmiar. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę i jak wyglada prawidłowa postawa na rowerze.

Siedząc na siodełku, dziecko powinno móc dotknąć stopami do podłoża.

Jednocześnie w momencie kiedy noga jest w swym najwyższym położeniu, kolano nie powinno znajdować się pod brodą. Możecie wyjść od rozmiaru ramy i koła zgodnego ze wzrostem dziecka i w razie potrzeby wprowadzić modyfikacje. Kiedy już dobierzecie wielkość koła warto sprawdzić w jakim zakresie regulowane jest siodełko i kierownica.

Nie warto kupować roweru na zapas. Jeżeli dziecko będzie miało zbyt duży dystans pomiędzy rękami a nogami może czuć się niepewnie i zrazić się do jazdy. W takiej sytuacji jest też dużo łatwiej o upadek.

rower-dla-dziecka

Ustawienie siodełka może być kluczowe.

Istnieje kilka metod właściwego ustawienia siodełka. 

Najstarsza z metod i najczęściej przytaczana – metoda 109%. 

Należy stanąć w butach w których zwykle jeździmy tyłem do ściany. Pomiędzy nogi wkładamy cienka książkę – ona udaje siodełko. Zazanaczamy miejsce górnej krawędzi książki i wynik mnożymy przez 109%. Czyli wysokość na jakiej jest kroczę dziecka razy 1,09 to wskazuje na odległość góry siodełka od środka osi pedału 

Najbardziej dokładna z metod czyli metoda Holmesa zakłada posiadanie goniometru. Czyli narzedszia do mierzenia kątów w stawach. Kąt w stawie kolanowym kiedy jest ona najniżej powinien wynosić 25-35 stopni. 

Istnieją jeszcze inne metody dopasowania siodełka, o których możecie poczytać np. tu.

Pracuj nad prawidłową postawą na rowerze.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest co najmniej tuzin rodzajów rowerów. Co więcej warunki w jakich jeździmy też mają znaczenie. Z założenia artykuł ten dotyczy amatorskiej, rekreacyjnej jazdy na rowerze, postaram się więc przytoczyć najczęściej spotykane wady postawy rowerzysty.

Jak wyglądają najczęstsze błędy w ustawieniu ciała na rowerze?

  • głowa wysunięta do przodu,
  • zaokrąglone barki,
  •  łokcie zablokowane w wyproście,
  • asymetrycznie ustawione barki,
  •  ramiona zbyt wysoko w stosunku do tułowia,
  • siodełko zbyt nisko w związku z czym uda ustawione są zbyt blisko brzucha, 
  • pięty lub śródstopie ustawione na pedałach,
  • kolana schodzą się do środka w czasie zgięcia nogi.
rower-dla-dziecka-postawa

Jak poprawić postawę na rowerze?

Znając najczęstsze błędy, jakie można popełnić jadąc rowerem, łatwiej będzie poprawić swoją postawę. 

Siedząc na rowerze, postaraj się rosnąć do góry. Wyciągnij czubek głowy w stronę nieba, jednocześnie brodę skieruj w stronę mostka. Barki ściągnij w dół i delikatnie ugnij łokcie. Usiądź na guzach kulszowych (nie podwijaj miednicy pod siebie). Na pedałach ustaw przodostopie. 

Bezpieczeństwo, ale też profilaktyka.

Jeżdżąc rowerem pamiętajmy o bezpieczeństwie, zarówno naszych pociech, jak i nas samych. Kask jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego rowerzysty. Kupując kask poza jego rozmiarem, dopasowaniem do głowy, czy kolorem, należy zwrócić uwagę na jego masę. Im cięższy kask, tym większe prawdopodobieństwo przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. W przypadku dzieci, które dopiero uczą się jeździć rowerem, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie ich w ochraniacze na łokcie i kolana. Dla dorosłych z kolei polecam zamontowanie rogów na kierownicy, które dają możliwość zmiany ułożenia rąk. Dzięki temu nadgarstki mogą odpocząć i nie ulegną przeciążeniu. 

Podziel się:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top