operacyjne leczenie skoliozy

Operacyjne leczenie skoliozy

Operacja skoliozy jest często niezbędna. Jak wygląda taki zabieg? Czy operacyjne leczenie skoliozy jest skuteczne? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Czy warto operować skoliozę?

Jeśli skrzywienie jest większe niż >50 stopni, prawdopodobne jest to, że skolioza będzie dalej postępować (nawet po osiągnięciu dojrzałości). W przypadku, gdy ćwiczenia i inne metody nie pomagają, operacyjne leczenie skoliozy może być jedynym słusznym rozwiązaniem. Szczegóły  omawiane są z lekarzem prowadzącym, który podejmuje ostateczną decyzję. Zabieg chirurgiczny cechuje się wysoką skutecznością, a powikłania są niezwykle rzadkie.

leczenie skoliozy

Terapia skolioz u dzieci

Wiek jest bardzo istotnym kryterium w doborze metody leczenia skoliozy. Głównym zadaniem lekarza ortopedy podejmującego się leczenia małego pacjenta jest zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa i zahamowanie jego pogłębiania. Operacyjne leczenie skoliozy u dzieci stosowane jest tylko w przypadku zaawansowanego skrzywienia. Z zabiegiem czeka się zazwyczaj do momentu, aż dziecko osiągnie dojrzałość układu kostnego.

Jak wygląda operacja skoliozy?

Najczęściej wykonywany jest zabieg z dostępu tylnego (spondylodeza tylna). Za pomocą podłużnego cięcia na plecach odsłania się kręgosłup i wprowadza śruby. Śruby łączone są prętami dla zapewnienia prawidłowej stabilizacji. Następnie dokonuję się korekcji skrzywienia kręgosłupa poprzez odpowiedni obrót implantami. Ostatni etap operacji polega na przygotowaniu warunków do uzyskania zrostu kostnego, do którego dochodzi po około roku. Do tego czasu implanty zapewniają stabilność kręgosłupa i zapobiegają jego ponownemu skrzywieniu. Zabieg trwa od 4 do 8 godzin w zależności od wielkości krzywizny pacjenta.

operacyjne leczenie skoliozy

Jak długo utrzymuje się ból po zabiegu korekcji skoliozy?

Stopień dolegliwości bólowych, jakie są odczuwane po operacji, różni się znacznie w zależności od pacjenta. Pierwszych kilka dni może być dość niekomfortowych. Większość pacjentów widzi poprawę już trzeciego i czwartego dnia. Po tym czasie możliwe jest wstawanie i chodzenie. Po około 7 dniach pacjent może wrócić do domu. Łagodny ból może się utrzymywać od 3 do 6 tygodni. Większość pacjentów zgłasza, że ból pleców rok po operacji jest mniejszy niż wcześniej.

Czy operacyjne leczenie skoliozy jest skuteczne?

Tak, warto natomiast pamiętać, że prostowanie kręgosłupa ma swoje ograniczenia. Stopień korekcji zależy od elastyczności kręgosłupa, wielkości skrzywienia i wielkości żebrowego. Większość pacjentów uzyskuje korekcję skrzywienia do mniej niż 25 stopni.

operacyjne leczenie skoliozy

Co robić po operacji skoliozy kręgosłupa?

Większość pacjentów zostaje poproszona o unikanie podnoszenia ciężarów i pochylania się do przodu przez kilka tygodni po zabiegu. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do zaleceń lekarza. Zadbajmy o to, aby dom był przystosowany do naszych nowych potrzeb. Przemyślmy, co może utrudniać swobodne poruszanie się: usuńmy wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcie się. Zapewnijmy łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy codziennego użytku. W ten sposób ułatwimy sobie szybki powrót do pełnej sprawności.

Czy operacja prowadzi do trwałego ograniczenia aktywności?

Nie, większość pacjentów wraca do pełnej sprawności fizycznej już kilka miesięcy po operacji. Pomocna w tym jest odpowiednia rehabilitacja, która przyspiesza cały proces rekonwalescencji. Ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę pomagają w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Rehabilitacja doprowadza do zmniejszenia dolegliwości bólowych i napięć mięśniowych, co skutkuje szybszym powrotem do zdrowia. Większość pacjentów wraca do nieobciążających aktywności w przeciągu 6 miesięcy. Powrót do wymagających sportów może nastąpić po 12 miesiącach po operacji. Warto pamiętać o tym, że część kręgosłupa będzie na stałe usztywniona. Odpowiadają za to implanty, które pozostają w kręgosłupie na zawsze. Mają one za zadanie stabilizacje i zapobieganie ponownemu skrzywieniu. Implanty nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności, czy uprawianiu sportu.

Zabieg bez usztywniania kręgosłupa

Istnieje kilka placówek w Polsce, które praktykują metodę operacji bez usztywniania kręgosłupa. Polega ona na wszczepieniu w kręgosłup ruchomych prętów elastycznych, dzięki którym zachowana zostaje ruchomość. Na ten moment nie istnieje wystarczająco dużo badań, które potwierdzają skuteczność tej metody.

Stres dziecka przed operacją

Operacja jest ogromnym przeżyciem dla dziecka. Należy z nim porozmawiać i przygotować psychicznie do zabiegu. Nie wolno go oszukiwać, ale przekazać niezbędne informacje w sposób, który nie zwiększy jego niepokoju. Najlepiej tłumacząc, co się będzie z nim działo i odpowiadając na jego pytania. Świadome dziecko to spokojne dziecko. Warto o tym pamiętać w sytuacji, gdy nasze dziecko czeka operacja kręgosłupa. Jeśli masz dodatkowe pytania, zachęcamy do zadawania ich na grupie dla rodziców.

Bibliografia:

  1. Dr n. med. Marianna Białek, mgr Andrzej M’hango D.O. Materiały szkoleniowe: Funkcjonalna indywidualna terapia skolioz. Kompleksowa diagnostyka i terapia skolioz, wad postawy i choroby Scheuermanna. Część II.
  2. Peter O. Newton, Michael F. O’Brien. Idiopathic Scoliosis: The Harms Study Group Treatment Guide, Thieme, 2011.
Podziel się:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry