zajecia-dodatkowe-dla-dziecka

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Mają swoich przeciwników i zwolenników. Jedni uważają, że zajęcia pozaszkolne zabierają dzieciom czas na odpoczynek. Inni twierdzą, że jest to świetny sposób na rozwijanie zainteresowań i pasji. Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe? Które zajęcia będą dobre dla naszego dziecka? O tym dowiesz się z poniższego artykułu

Zajęcia dla dzieci czy dla rodziców?

Zajęcia pozaszkolne powinny sprawiać przyjemność naszemu dziecku. Niestety wielu rodziców o tym zapomina. Samodzielnie ustalają, które aktywności będą odpowiednie, nie konsultując tego wcześniej ze swoim dzieckiem. Taka sytuacja może spowodować niechęć do warsztatów pozaszkolnych, a co za tym idzie – trudności w rozwijaniu swoich zainteresowań. Pamiętajmy, że nawet najmłodsi powinni mieć prawo do wyboru. Obserwujmy swoje dziecko i zwróćmy uwagę na to, co lubi. Możemy również po prostu zapytać o zajęcia, którymi dziecko jest zainteresowane. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych napięć i kłótni.

Błędy popełniane przy wybieraniu zajęć dla dzieci

zajecia-dodatkowe-dla-dziecka

Wybór zajęć dodatkowych nie należy do łatwych zadań. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało swoje zainteresowania i pasje. Często bywa tak, że chcąc jak najlepiej, posyła dziecko na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych. Jest to jeden z wielu błędów, które popełniamy podczas zapisywania dziecka na zajęcia pozaszkolne. Więcej o świadomym dobieraniu zajęć dla dziecka przeczytacie tutaj

Podejmowanie decyzji za dziecko

Nawet najmniejszy człowiek ma prawo do podejmowania samodzielnych decyzji. Pamiętajmy, aby liczyć się ze zdaniem naszego dziecka. Podążanie za modą lub naśladowanie innych rodziców to duży błąd. Obserwujmy swoje dziecko, poświęćmy mu czas i dowiedzmy się, co go interesuje. Zajęcia powinny być dopasowane do potrzeb i możliwości dziecka. 

Lekceważenie emocji naszego dziecka

Niezależnie od wieku naszego dziecka, warto dać mu sygnał, że interesują nas jego postępy. Pomijanie emocji naszego dziecka może spowodować wiele negatywnych skutków. Niezwykle ważne jest, aby okazywać zainteresowanie zajęciami dziecka. Pytajmy o to, jak przebiegły jego zajęcia pozaszkolne. Spędźmy razem czas i dowiedzmy się czy dziecko jest zadowolone ze swoich warsztatów. Takie działania wzmocnią motywacje dziecka oraz pokażą mu, że interesujemy się tym, co robi. Dodatkowo, będziemy mogli zareagować jeśli zajęcia okażą się zbyt trudne lub nieciekawe.

Stawianie oczekiwań wobec dziecka

Pamiętajmy, że zajęcia pozaszkolne są dla dziecka, a nie dla nas. Co w sytuacji, gdy dziecko oznajmi nam, że nie chce już uczestniczyć w zajęciach? Dla rodziców, którzy chcą jak najlepiej dla swojego dziecka, może to być duży cios. Pamiętajmy jednak, że zmuszanie dziecka do zajęć pozaszkolnych może przynieść negatywne skutki. Porozmawiajmy o decyzji dziecka, postarajmy się wysłuchać jego argumentów. Upór rodzica nie jest czymś, co zachęca dziecko do rozwoju. Ale szacunek do jego decyzji – już tak!

Wybierz zajęcia dodatkowe razem ze swoim dzieckiem!

zajecia-dodatkowe-dla-dziecka

Zajęcia pozaszkolne przyniosą pozytywne efekty tylko wtedy, gdy nasze dziecko będzie z nich zadowolone. Zanim podejmiemy decyzję o zajęciach, spytajmy dziecko na temat dodatkowych warsztatów. Poświęćmy trochę czasu i dowiedzmy się, które zajęcia go interesują. Wspólna decyzja zmotywuje dziecko i pokaże, że rodzicom zależy na jego zainteresowaniach. Przełoży się to na efektywność pracy podczas zajęć i zmotywuje do dalszego rozwoju. Warto też zastanowić się nad zajęciami, w których rodzic też będzie mógł wziąć udział. Wspólne rozwijanie pasji pozytywne wpływa na relację rodzic-dziecko. Dobranie odpowiednich zajęć to również większa szansa na to, że dziecko będzie kontynuowało rozwijanie zainteresowań w przyszłości.

Kiedy zajęcia dla dzieci przynoszą największe korzyści?

Zajęcia pozaszkolne powinny sprawiać przyjemność naszemu dziecku. Jest to kluczowa zasada, której powinniśmy się trzymać przy ich wyborze.  Jeśli zależy na tym, aby dziecko wyrosło na ciekawego świata dorosłego, bierzmy pod uwagę jego zdanie przy wyborze zajęć dodatkowych. Pamiętajmy również, że częsta zmiana zainteresowań nie musi oznaczać słomianego zapału. Może ona wskazywać na ciekawość świata i poszukiwanie swoich pasji. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wspierać nasze dziecko przy wyborze zajęć dodatkowych. Tylko wtedy dziecko ma szansę stać się w przyszłości kreatywnym oraz inteligentnym dorosłym.

Podziel się:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top