Nadchodzi wrzesień i wraz z nim powrót do szkoły. A nic tak nie sprawia dziecku frajdy jak poszukiwanie nowych zeszytów, kolorowych długopisów, naklejek czy plecaka. Zakupy na nowy rok szkolny to dobry moment, aby zadać sobie pytanie – czy plecak mojego dziecka przypadkiem mu nie szkodzi?
W tym artykule omówimy, jak dobrać zdrowy plecak dla dziecka, który będzie wygodny i bezpieczny. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę w sklepie oraz jakie aspekty powodują, że tornister dobrze spełnia swoje funkcje.
Zdrowy plecak dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Dobry plecak szkolny powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami:
- Usztywnione plecy to bardzo ważny element, który powinien cechować plecak naszego dziecka. Ważne jest również to, aby jego konstrukcja posiadała wybrzuszenie dla podparcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Taki plecak dopasowuje się do prawidłowych krzywizn kręgosłupa i wspomaga utrzymanie odpowiedniej postawy.
- Wygodne szelki sprawiają, że plecak leży wygodnie na plecach. Zadbajmy o to, aby szelki w plecaku naszego dziecka były miękkie oraz szerokie (przynajmniej 4 cm). Nie zapominajmy też o regulacji szelek – na tę kwestię również należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Ich regulacja pomoże dostosować tornister do wzrostu dziecka, co pomoże mu zachować prostą sylwetkę.
- Pas piersiowy to element każdego dobrego plecaka szkolnego, który pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała. Jego zapięcie powoduje, że plecak nie przemieszcza się wówczas, gdy dziecko się pochyla.
- Rozmiar i pojemność plecaka powinny być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. U dzieci do 13 roku życia tornister nie powinien ważyć więcej niż 10% jego masy ciała. Długość zaś nie powinna przekraczać kilku centymetrów poniżej talii dziecka.
- Wytrzymały materiał jest kluczowy dla naszego dziecka. Nie chcemy, aby plecak się rozerwał podczas zabawy, biegu czy skakania. Dobrze, gdy plecak jest jednocześnie lekki oraz solidnie uszyty – wtedy mamy pewność, że przetrwa przygody naszych dzieci i będzie spełniał swoje funkcje.
- Odpowiednia wentylacja jest również istotna. Aby chronić nasze dziecko przed przegrzaniem pleców, zwróćmy uwagę, czy plecak posiada system wentylacji powietrza. Zwiększy to komfort noszenia, niezależnie od pogody i ubioru.
Jaki plecak wybrać dla przedszkolaka?
Jaki plecak wybrać dla dziecka w wieku 3-6 lat? Proponujemy kierować się podanymi wyżej wskazówkami. Na tak wczesnym etapie rozwoju ważne jest, aby dobrać odpowiedni i zdrowy plecak dla dziecka. Zwróćmy szczególną uwagę na usztywnione plecy, wygodne szelki, pas piersiowy oraz rozmiar adekwatny do wzrostu dziecka.
A co z tornistrami? Tak! Plecak i tornister to dwie różne rzeczy. Czym się różnią? Przede wszystkim tym, że tornistry mają usztywniane ściany, a zatem są cięższe. Zbyt ciężki plecak lub tornister wymusi na naszym dziecku zgarbienie, a to doprowadzić może nawet do trwałych wad postawy.
Zasady prawidłowego użytkowania plecaka szkolnego
Wybór odpowiedniego plecaka szkolnego to jedynie połowa sukcesu. Wraz z jego zakupem powinniśmy pokazać dziecku dobre nawyki związane z jego codziennym użytkowaniem.
Oto kilka dobrych praktyk, które wspomogą utrzymywanie prawidłowej postawy ciała:
- Pakuj jedynie niezbędne podręczniki i rzeczy – codziennie sprawdzajcie wspólnie plecak dziecka i wyciągajcie z niego niepotrzebne książki czy zabawki.
- Noś na obu ramionach – symetryczne rozłożenie ciężaru jest kluczowe. Noszenie plecaka na jednym ramieniu może powodować dyskomfort, ból, a nawet doprowadzić do powstania trwałej wady postawy dziecka.
- Pakuj według schematu – najcięższe przedmioty powinny być bliżej pleców w dolnej części plecaka. Wtedy dziecku łatwiej jest zachować równowagę, a tym samym poprawną pozycję ciała.
- Wybieraj zeszyty w miękkich okładkach. Czy wiesz, że prawie 80% dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi zbyt ciężkie plecaki? Nie dokładaj swojemu dziecku dodatkowego ciężaru i wybieraj lżejsze przybory szkolne.
- Dopasuj szelki! Dobrze dopasowany plecak przylega do pleców dziecka i nie zwisa poza poziomem miednicy. W przeciwnym razie postawa dziecka ustawia się nieprawidłowo.
Uzbrojeni w powyższą wiedzę możemy iść na zakupy i pozwolić dziecku wybrać ten plecak lub tornister, który mu się podoba. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam wspomóc dzieci w dokonaniu właściwego wyboru.
Powodzenia, udanych zakupów!
Bibliografia:
- Mackenzie W.G., Sampath J.S., Kruse R.W., Sheir-Neiss G.J. Backpacks in children. Clin. Orthop. Relat. Res. 2003;409:78–84.
- Lasota A., Schoolbag weight carriage by primary school pupils.